IPZ40N04S5L7R4ATMA1
DigiKey Part Number
IPZ40N04S5L7R4ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPZ40N04S5L7R4ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPZ40N04S5L7R4ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPZ40N04S5L7R4ATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 40A 8TSDSON
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 40A (Tc) 34W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8
EDA/CAD Models
IPZ40N04S5L7R4ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±16V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
920 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
34W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.4mOhm @ 20A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 10µA