NFM15PC146R0G3D
DigiKey Part Number
490-18095-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-18095-1-ND - Cut Tape (CT)
490-18095-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFM15PC146R0G3D
Description
CAP FEEDTHRU 14UF 20% 4V 0402
Detailed Description
14 µF Feed Through Capacitor 4V 2 A 30mOhm 0402 (1005 Metric), 3 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NFM15PC146R0G3D Models
Category
Voltage - Rated
4V
Current
2 A
Series
DC Resistance (DCR) (Max)
30mOhm
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Capacitance
14 µF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%