KCM55WR71E476MH01K
DigiKey Part Number
490-5830-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-5830-1-ND - Cut Tape (CT)
490-5830-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KCM55WR71E476MH01K
Description
CAP CER 47UF 25V X7R SMD
Customer Reference
Detailed Description
47 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R Stacked SMD, 2 J-Lead
EDA/CAD Models
KCM55WR71E476MH01K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
Stacked SMD, 2 J-Lead
Capacitance
Size / Dimension
0.240" L x 0.209" W (6.10mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.264" (6.70mm)