MPQ8636HGLE-10-P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Monolithic Power Systems Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Monolithic Power Systems Inc.
In Stock: 76
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.611V 1 Output 10A 16-PowerVFQFN
MPQ8636HGLE-10-P
DigiKey Part Number
1589-1337-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ8636HGLE-10-P
Description
IC REG BUCK ADJ 10A 16QFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Voltage - Output (Max)
13V
Frequency - Switching
200kHz ~ 1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
18V