MPL-AY1265-R56
DigiKey Part Number
1589-MPL-AY1265-R56TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AY1265-R56CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-AY1265-R56DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AY1265-R56
Description
FIXED IND 560NH 31A 1.1 MOHM SMD
Detailed Description
560 nH Unshielded Molded Inductor 31 A 1.1mOhm 2-SMD, J-Lead
DC Resistance (DCR)
1.1mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Inductance
Size / Dimension
0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
58A