MPQ8632GLE-12-Z
DigiKey Part Number
1589-MPQ8632GLE-12-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPQ8632GLE-12-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPQ8632GLE-12-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ8632GLE-12-Z
Description
IC REG BUCK ADJ 12A 16QFN
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.611V 1 Output 12A 16-PowerVFQFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPQ8632GLE-12-Z Models
Voltage - Output (Max)
13V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
200kHz ~ 1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
18V