MPM3805GQB-25-Z
DigiKey Part Number
1589-1985-2-ND - Tape & Reel (TR)
1589-1985-1-ND - Cut Tape (CT)
1589-1985-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPM3805GQB-25-Z
Description
DC DC CONVERTER 2.5V
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 2.5V 600mA 2.5V - 6V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPM3805GQB-25-Z Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
OCP, OTP, UVLO
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Type
Non-Isolated PoL Module
Package / Case
12-PowerVFQFN Module
Size / Dimension
0.12" L x 0.10" W x 0.04" H (3.0mm x 2.5mm x 0.9mm)
Voltage - Input (Min)
2.5V
Supplier Device Package
12-QFN (3x2.5)
Voltage - Input (Max)
6V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
600mA