V5.5MLA0805NT
DigiKey Part Number
18-V5.5MLA0805NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-V5.5MLA0805NTCT-ND - Cut Tape (CT)
18-V5.5MLA0805NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V5.5MLA0805NT
Description
VARISTOR 8.2V 120A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
9.3 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
120 A
Series
Energy
0.3J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1200 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
4 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
5.5 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
7.1 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
8.2 V