SMBJ33CAE3/TR13 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Central Semiconductor Corp
In Stock: 3.985
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 29.859
Datasheet
Littelfuse Inc.
Semtech Corporation
Bourns Inc.
In Stock: 483
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Littelfuse Inc.
Similar
YAGEO
53.3V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ33CAE3/TR13
DigiKey Part Number
150-SMBJ33CAE3/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
150-SMBJ33CAE3/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
150-SMBJ33CAE3/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ33CAE3/TR13
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V