1SMB33CA TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-1SMB33CATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-1SMB33CATR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-1SMB33CATR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMB33CA TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V