PIC32MM0128GPM064-I/MR
DigiKey Part Number
PIC32MM0128GPM064-I/MR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MM0128GPM064-I/MR
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-QFN (9x9)
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 20x10/12b
Core Processor
MIPS32® microAptiv™
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
25MHz