PIC18F26Q71T-I/STX
DigiKey Part Number
150-PIC18F26Q71T-I/STXTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-PIC18F26Q71T-I/STXCT-ND - Cut Tape (CT)
150-PIC18F26Q71T-I/STXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F26Q71T-I/STX
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28VFQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 28-VQFN (4x4)
EEPROM Size
256 x 8
Series
RAM Size
4K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 24x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Oscillator Type
External, Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz