PIC18F16Q40T-E/REB
DigiKey Part Number
150-PIC18F16Q40T-E/REBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F16Q40T-E/REB
Description
64KB FLASH, 4KB RAM, 512 EEPROM,
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 20-VQFN (3x3)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
4K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Core Processor
PIC
Data Converters
A/D 17x12b SAR; D/A 2x8b
Core Size
8-Bit
Oscillator Type
Internal
Speed
64MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)