PIC18F16Q40-E/REB
DigiKey Part Number
150-PIC18F16Q40-E/REB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F16Q40-E/REB
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 20VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 20-VQFN (3x3)
EDA/CAD Models
PIC18F16Q40-E/REB Models
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tray
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 17x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
64MHz