PIC16F616T-I/ST
DigiKey Part Number
PIC16F616T-I/STTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16F616T-I/STCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16F616T-I/STDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F616T-I/ST
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 14-TSSOP
EDA/CAD Models
PIC16F616T-I/ST Models
Category
Program Memory Size
RAM Size
128 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
14-TSSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)