MIC5259-3.3YD5-TR
DigiKey Part Number
150-MIC5259-3.3YD5-TR-ND - Tape & Reel (TR)
150-MIC5259-3.3YD5-CT-ND - Cut Tape (CT)
150-MIC5259-3.3YD5-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5259-3.3YD5-TR
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA TSOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
MIC5259-3.3YD5-TR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
250 µA
Digi-Reel®
PSRR
65dB ~ 53dB (10Hz ~ 10kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 300mA