RT9080-33GJ5
DigiKey Part Number
1028-1509-2-ND - Tape & Reel (TR)
1028-1509-1-ND - Cut Tape (CT)
1028-1509-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9080-33GJ5
Description
IC REG LIN 3.3V 600MA TSOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 600mA TSOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RT9080-33GJ5 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
PSRR
75dB (1kHz)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.53V @ 600mA