MCP4662-502E/UN
DigiKey Part Number
MCP4662-502E/UN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4662-502E/UN
Description
IC DIG POT 5K 10-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 5k Ohm 2 Circuit 257 Taps I2C Interface 10-MSOP
EDA/CAD Models
MCP4662-502E/UN Models
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Configuration
Rheostat
Supplier Device Package
10-MSOP
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C