SMBJ18CA
DigiKey Part Number
SMBJ18CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ18CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ18CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ18CA
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
EDA/CAD Models
SMBJ18CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V