1N5359B/TR12
DigiKey Part Number
150-1N5359B/TR12TR-ND - Tape & Reel (TR)
150-1N5359B/TR12CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5359B/TR12
Description
DIODE ZENER 24V 5W T18
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 24 V 5 W ±5% Through Hole T-18
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 17.3 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 1 A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
T-18
Power - Max
5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
3.5 Ohms