XDR-960E-24
DigiKey Part Number
1866-XDR-960E-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XDR-960E-24
Description
O/P +24V40A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 40A
Category
Current - Output (Max)
40A
Power (Watts)
960W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
94.5%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
180 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.19" L x 3.78" W (132.0mm x 96.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
254.5V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, EAC, KC, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
60950-1; 61010-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V