XDR-150E-24
DigiKey Part Number
1866-XDR-150E-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XDR-150E-24
Description
O/P +24V 6.5A/230VAC 5.2A/115VAC
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 6.5A
Category
Current - Output (Max)
6.5A
Power (Watts)
156W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
91.5%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.56" L x 1.18" W (116.0mm x 30.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
61010-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V