TDR-960-48
DigiKey Part Number
1866-4913-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDR-960-48
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 960W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 20A
Category
Current - Output (Max)
20A
Power (Watts)
960W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
94.5%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
AC Voltage - Input
340 ~ 550 VAC (3 Phase)
Size / Dimension
5.91" L x 4.33" W x 4.93" H (150.0mm x 110.0mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
480V
Approval Agency
CB, CE, cULus
DC Voltage - Input (Max)
780V
Voltage - Output 1
48V