NDR-240-48
DigiKey Part Number
1866-3521-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NDR-240-48
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 240W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 5A
EDA/CAD Models
NDR-240-48 Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.47" L x 2.48" W x 4.93" H (113.5mm x 63.0mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
DC Voltage - Input (Max)
370V
Voltage - Output 1
48V