RSP-750-48
DigiKey Part Number
1866-4294-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-750-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 754W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
RSP-750-48 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
92%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Size / Dimension
9.84" L x 5.00" W x 1.61" H (250.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
15.7 A