RSP-750-27
DigiKey Part Number
1866-4293-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-750-27
Description
AC/DC CONVERTER 27V 751W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 27V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
RSP-750-27 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
90.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Size / Dimension
9.84" L x 5.00" W x 1.61" H (250.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
27V
Current - Output 1
27.8 A