EDR-120-48
DigiKey Part Number
1866-1442-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDR-120-48
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 120W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 2.5A
Category
Current - Output (Max)
2.5A
Power (Watts)
120W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
88.5%
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.47" L x 1.57" W x 4.93" H (113.5mm x 40.0mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
DC Voltage - Input (Max)
370V
Voltage - Output 1
48V