PK-35H29W-24VQ
DigiKey Part Number
458-1361-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PK-35H29W-24VQ
Description
BUZZER PIEZO 24V 42MM FLANGE
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 24 V 30mA 2.9kHz 100dB @ 24V, 30cm Panel Mount, Flange Wire Leads
Category
Technology
Piezo
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Operating Mode
Single Tone
Series
Sound Pressure Level (SPL)
100dB @ 24V, 30cm
Packaging
Bulk
Current - Supply
30mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Input Type
DC
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Voltage - Rated
24 V
Termination
Wire Leads
Voltage Range
18 ~ 28V
Size / Dimension
1.654" Dia (42.00mm)
Frequency
2.9kHz
Height - Seated (Max)
0.638" (16.20mm)