PK-26N04W-24VQ
DigiKey Part Number
458-1355-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PK-26N04W-24VQ
Description
BUZZER MAGNETIC 24V 26MM FLANGE
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Magnetic 24 V 25mA 400Hz 90dB @ 24V, 30cm Panel Mount, Flange Wire Leads
Category
Technology
Magnetic
Sound Pressure Level (SPL)
90dB @ 24V, 30cm
Current - Supply
25mA
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Voltage - Rated
24 V
Termination
Wire Leads
Voltage Range
20 ~ 28V
Size / Dimension
1.024" Dia (26.00mm)
Frequency
400Hz
Height - Seated (Max)
0.598" (15.20mm)