SMCJ28CA-E
DigiKey Part Number
18-SMCJ28CA-ETR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMCJ28CA-ECT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMCJ28CA-EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ28CA-E
Description
TVS 1.5KW 28V 5%BI DO-214AB TR13
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 33.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33.1A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V