SMBJ28CA
DigiKey Part Number
SMBJ28CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ28CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ28CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ28CA
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 13.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ28CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.3A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V