SMBJ10CA
DigiKey Part Number
SMBJ10CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ10CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ10CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ10CA
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17V Clamp 35.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ10CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.3A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V