NANOSMDC050F/13.2-2
DigiKey Part Number
NANOSMDC050F/13.2-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
NANOSMDC050F/13.2-2CT-ND - Cut Tape (CT)
NANOSMDC050F/13.2-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NANOSMDC050F/13.2-2
Description
PTC RESET FUSE 13.2V 500MA 1206
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 13.2V 500 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NANOSMDC050F/13.2-2 Models
Category
Current - Max
100 A
Time to Trip
100 ms
Series
Resistance - Initial (Ri) (Min)
200 mOhms
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Max
13.2V
Thickness (Max)
0.029" (0.74mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Current - Trip (It)
1.1 A