1206L050/15YR
DigiKey Part Number
F3733TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3733CT-ND - Cut Tape (CT)
F3733DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L050/15YR
Description
PTC RESET FUSE 15V 500MA 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 500 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1206L050/15YR Models
Category
Time to Trip
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
150 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
750 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
15V
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Trip (It)
1 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
100 A