GDB61153Z
GDB61153Z
GDB61153Z
DigiKey Part Number
5666-GDB61153Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDB61153Z
Description
PWR DISTRIB BLOCK 3POS 115A 600V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Pole Power Distribution Block 115 A 600 V
Category
Line Side Connections Per Pole
1
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Load Side Connections Per Pole
6
Series
Line Side Connection Type
Screw Connection
Packaging
Box
Load Side Connection Type
Screw Connection
Part Status
Active
Voltage - Rated
600 V
Type
Power Distribution Block
Current Rating (Amps)
115 A