Image for FLNR03.5T is not available
FLNR03.5T
DigiKey Part Number
5666-FLNR03.5T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FLNR03.5T
Description
FUSE CRTRDGE 3.5A 250VAC/125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.5A 250 VAC 125 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
125 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Slow Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Class
RK5
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, QPL, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
3.5A
Size / Dimension
0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Voltage Rating - AC
250 VAC