8.0SMDJ90CA
DigiKey Part Number
8.0SMDJ90CATR-ND - Tape & Reel (TR)
8.0SMDJ90CACT-ND - Cut Tape (CT)
8.0SMDJ90CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8.0SMDJ90CA
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Detailed Description
146V Clamp 55A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
55A
Mfr
Power - Peak Pulse
8000W (8kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V