8.0SMDJ100CA
DigiKey Part Number
8.0SMDJ100CATR-ND - Tape & Reel (TR)
8.0SMDJ100CACT-ND - Cut Tape (CT)
8.0SMDJ100CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8.0SMDJ100CA
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
162V Clamp 49.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
8.0SMDJ100CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
49.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
8000W (8kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V