1206L050/24WR
DigiKey Part Number
18-1206L050/24WRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1206L050/24WRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-1206L050/24WRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L050/24WR
Description
PTC RESET FUSE 24V 500MA 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 500 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1206L050/24WR Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
150 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
750 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
24V
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Trip (It)
1 A
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Max
100 A