1206L035/30WR
DigiKey Part Number
18-1206L035/30WRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1206L035/30WRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-1206L035/30WRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L035/30WR
Description
PTC RESET FUSE 30V 350MA 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 350 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
300 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.2 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
30V
Current - Hold (Ih) (Max)
350 mA
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Trip (It)
750 mA
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Max
100 A