0805L020/24YR
DigiKey Part Number
18-0805L020/24YRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-0805L020/24YRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-0805L020/24YRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805L020/24YR
Description
POLYSWITCH RESETTABLE PPTC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 200 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave
Category
Time to Trip
500 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
500 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
3.5 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
0805 (2012 Metric), Concave
Voltage - Max
24V
Size / Dimension
0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Trip (It)
500 mA
Approval Agency
cURus
Current - Max
100 A