BSC146N10LS5ATMA1
DigiKey Part Number
448-BSC146N10LS5ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-BSC146N10LS5ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-BSC146N10LS5ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC146N10LS5ATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 44A TDSON-8-6
Detailed Description
N-Channel 100 V 44A (Tc) 2.5W (Ta), 52W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-6
EDA/CAD Models
BSC146N10LS5ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 23µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1300 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 52W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-6
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
14.6mOhm @ 22A, 10V