0242.100UAT1
DigiKey Part Number
F1292CT-ND - Cut Tape (CT)
F1292TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0242.100UAT1
Description
FUSE CRTRDGE 100MA 250VAC/DC AXL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100mA 250 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Through Hole
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial
Current Rating (Amps)
100mA
Size / Dimension
0.119" Dia x 0.331" L (3.02mm x 8.40mm)
Voltage Rating - AC
250 VAC
Melting I²t
9.77E-4
Voltage Rating - DC
250 VDC
DC Cold Resistance
3.6 Ohms