0242.080UR
DigiKey Part Number
F1864TR-ND - Tape & Reel (TR)
F1864CT-ND - Cut Tape (CT)
F1864DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0242.080UR
Description
FUSE CARTRIDGE 80MA 250VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80mA 250 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0242.080UR Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
80mA
Size / Dimension
0.119" Dia x 0.331" L (3.02mm x 8.40mm)
Voltage Rating - AC
250 VAC
Melting I²t
2.14E-4
Voltage Rating - DC
250 VDC
DC Cold Resistance
8.19 Ohms