0154.125DR
DigiKey Part Number
F3149TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3149CT-ND - Cut Tape (CT)
F3149DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0154.125DR
Description
FUSE BRD MT 125MA 125VAC/VDC SMD
Detailed Description
125 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Requires Holder, Surface Mount 2-SMD, Square End Block with Holder
EDA/CAD Models
0154.125DR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Approval Agency
UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Color
Tan
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
1.7 Ohms