APT1608SURCK | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | APT1608SURCK |
Description | LED RED CLEAR CHIP SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Red 630nm LED Indication - Discrete 1.95V 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | APT1608SURCK Models |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.95V |
Mfr | Current - Test 20mA |
Color | Wavelength - Dominant |
Configuration Standard | Wavelength - Peak 645nm |
Lens Color Colorless | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Lens Transparency Clear | Supplier Device Package |
Millicandela Rating | Size / Dimension 1.60mm L x 0.80mm W |
Lens Style Rectangle with Flat Top | Height (Max) 0.75mm |
Lens Size 1.20mm x 0.80mm | Base Product Number |