APHHS1005ZGCK
DigiKey Part Number
754-1858-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1858-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1858-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHHS1005ZGCK
Description
LED GREEN CLEAR CHIP SMD
Detailed Description
Green 525nm LED Indication - Discrete 3.3V 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
APHHS1005ZGCK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
515nm
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max)
0.50mm
Lens Size
0.80mm x 0.50mm