SC-15-E50JH
DigiKey Part Number
399-SC-15-E50JH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC-15-E50JH
Description
CMC 5.2MH 15A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.2 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 15A DCR
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SC-15-E50JH Models
Category
Voltage Rating - DC
250V
Manufacturer
KEMET
Voltage Rating - AC
250V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
1.654" L x 1.614" W (42.00mm x 41.00mm)
Filter Type
Power Line
Height (Max)
1.181" (30.00mm)
Number of Lines
2
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pin
Inductance @ Frequency
5.2 mH @ 10 kHz
Base Product Number
Current Rating (Max)
15A