EDK107M063A9PAA
DigiKey Part Number
399-6673-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-6673-1-ND - Cut Tape (CT)
399-6673-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK107M063A9PAA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EDK107M063A9PAA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
60 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
75 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
63 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C