AVE107M63G24T-F
DigiKey Part Number
338-AVE107M63G24T-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVE107M63G24T-F
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.66Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
226 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
339 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.66Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C